Werken als reisbegeleider? Alles wat je wilt weten!
Alles over het werk als reisbegeleider
Werkend de wereld ontdekken, nieuwe mensen ontmoeten en elke dag is anders: dat is hoe het werk als reisbegeleider vaak wordt omschreven. Maar wat doet een reisbegeleider nu precies, hoe kun je zelf reizen begeleiden en is het echt zo leuk als het lijkt? Ik, Esmée, werk zelf als reisbegeleider voor Djoser en mocht inmiddels al meerdere reizen begeleiden naar Zuidoost-Azië. In deze blog vertel ik hoe het is om dit werk te doen en beantwoord ik de meestgestelde vragen over werken als reisbegeleider.
Ontdek jouw volgende avontuur
Deze reisorganisaties zijn specialist in het samenstellen van avontuurlijke reizen naar unieke bestemmingen!
Waarom ik reisbegeleider wilde worden
Ik keek altijd al met bewondering naar mensen die reisbegeleider waren. Hoe bijzonder is het dat je kunt doen wat je het leukst vindt (reizen) en er ook nog eens voor betaald krijgt? Dat wilde ik zelf ook proberen!
Ik had alleen wel een probleem… voor groepen staan? No way! Alleen al bij het idee kreeg ik een hoofd als een rode boei en begon ik stotterend mijn verhaal te doen. Presenteren vond ik altijd een hel. Ik heb een sollicitatie bij een reisorganisatie lang uitgesteld, maar toen kwam het moment daar. Ik had behoefte aan een nieuwe uitdaging en het was de perfecte manier om uit mijn comfortzone te stappen!
De persoonlijke verhalen in deze blog zijn op basis van mijn eigen ervaringen als reisbegeleider via de organisatie Djoser. Dit kan verschillen van andere reisorganisaties.
Wat doet een reisbegeleider precies?
Kort gezegd ben je verantwoordelijk voor het reilen en zeilen tijdens de reis. Het draait vooral om organiseren, begeleiden en sfeer creëren. Jij zorgt dat de groep op tijd in de bus zit, dat de hotels klaarstaan en dat excursies soepel verlopen. Daarnaast ben je het eerste aanspreekpunt bij vragen of onverwachte situaties. Loopt het niet lekker in de groep? Dan probeer je de groepsdynamiek te verbeteren. Je brengt mensen samen en zorgt dat iedereen zich prettig voelt in de groep.
Moet je alles van de bestemming weten?
Nee, gelukkig niet! Het is wel superfijn om zelf al reiservaring te hebben in het betreffende land en het is handig om basiskennis te hebben: hoogtepunten, transport en wat praktische woorden in de lokale taal. Vaak krijg je voor vertrek een uitgebreid draaiboek, waar alle benodigde informatie instaat. Goed om te weten: voor de landen in Zuid-Amerika is het vaak wel een vereiste dat je Spaans spreekt.
Je werkt vaak samen met lokale gidsen die de groep alles kunnen vertellen over de gebruiken, cultuur en geschiedenis. Zij vertellen de verhalen, jij regelt dat alles soepel loopt. Je hoeft dus geen wandelende reisgids te zijn. Het gaat erom dat je bereikbaar, georganiseerd en oplossingsgericht bent.
Wat is het leukste aan reisbegeleider zijn?
Voor mij is dat zonder twijfel anderen enthousiast maken over reizen of een bepaalde bestemming. Je ziet mensen veranderen gedurende de reis. De eerste dagen gaat alles nog heel voorzichtig, maar na een paar dagen durven ze ook streetfood te eten. Ze vertrouwen jou volledig op je oordeel. Heel fijn, maar soms geeft dat ook best een verantwoordelijkheidsgevoel.
Je start met een groep onbekenden en na een paar dagen zie je vriendschappen ontstaan. Mensen delen verhalen, lachen samen en beleven bijzondere momenten. Plus de waardering die je aan het eind van de reis krijgt, is onbeschrijfelijk.
Wat is het lastigste aan reisbegeleider zijn?
Als reisbegeleider sta je altijd ‘aan’. Jij bent degene die verantwoordelijk is, ook midden in de nacht als er iemand ziek wordt of wanneer een bus niet op komt dagen. Daarnaast kan groepsdynamiek soms uitdagend zijn. Niet iedereen klikt meteen met elkaar en dan is het aan jou om de sfeer goed te houden.
Toch loopt dit op de een of andere manier vaak vanzelf. Je leert rustig blijven, flexibel schakelen en creatieve oplossingen bedenken. En kom je er niet uit? Dan zijn er altijd collega begeleiders die je kunt appen of bespreek de sitautie met het hoofdkantoor. Je staat er echt niet alleen voor!
Moet je super sociaal zijn?
Als er iemand introvert is en na hele sociale dagen de batterij flink moet opladen, ben ik het wel. Je hoeft dus zeker niet een uitbundige entertainer te zijn. Het helpt wel als je mensen leuk vindt (goh) en gemakkelijk een praatje aanknoopt. Je bent tenslotte het aanspreekpunt en de verbinder van de groep.
Zelf kies ik er soms bewust voor om een avondje op mezelf te zijn. Dan ga ik ergens anders eten dan de groep. Momenten voor jezelf zijn echt belangrijk, zodat je de rest van de reis weer volop aanwezig kunt zijn.
Hoe word je reisbegeleider?
Wil je reisbegeleider worden, dan solliciteer je meestal bij een reisorganisatie. Bekende namen zijn bijvoorbeeld Djoser, Sawadee of Koning Aap. Houdt de website van verschillende reisorganisaties in de gaten. Meestal zoeken ze aan het eind van het jaar nieuwe reisbegeleiders voor het komende jaar of last minute voor de zomervakantie.
Vaak volgt er een sollicitatiegesprek en soms een aantal trainingsdagen waarin je leert omgaan met onverwachte situaties en je je communicatieskills verbetert.
Goed om te weten
De eerste keer dat je een groep begeleidt, is meestal naar een land dat je al eens hebt bezocht. Verwacht dus niet dat je zomaar nieuwe landen kunt ontdekken terwijl je betaald wordt. 😉
Nieuwe plekken ontdekken wil natuurlijk iedereen, maar als reisbegeleider is dat ook super intensief. Het vergt véél meer voorbereiding en ben je tijdens de reis net zo onbekend als de reizigers zelf. Persoonlijk vond ik het heel fijn om al een beetje bekend te zijn, je kunt je dan ook meer focussen op de groep in plaats van de bestemming.
Krijg je betaald om te reizen?
Bij de meeste reisorganisaties krijg je betaald, maar verwacht geen enorm salaris. Je reiskosten en verblijf worden meestal vergoed en daarnaast krijg je een vergoeding of daggeld. Soms krijg je ook nog een (kleine) fooi aan het eind van de deelnemers. Rijk word je er niet van, je moet het dus vooral doen voor je plezier. Voor mij voelt het werk niet als ‘gewoon’ werk. Het is intensief, maar tegelijkertijd een feestje om de wereld op deze manier te beleven.
Is werken als reisbegeleider de moeite waard?
Wat mij betreft is het absoluut de moeite waard! Het kan soms behoorlijk pittig zijn, het is vermoeiend en soms heb je te dealen met best uitdagende problemen die je moet oplossen. Maar het is ook ontzettend waardevol om een groep mensen een nieuwe ervaring mee te geven. Je ontmoet bijzondere mensen en je leert jezelf beter kennen. Elke groep en elke bestemming is weer anders.
Werken als reisbegeleider is zeker niet voor iedereen weggelegd en als je graag rijk wilt worden, kun je ook beter een andere beroep kiezen. Maar als je ervan houdt om te organiseren, mensen samen te brengen en avonturen te beleven, dan kan dit werk zomaar ook iets voor jou zijn!
Boek via deze linkjes:
Om het jou makkelijk te maken, hebben wij hieronder een overzichtje gemaakt van al onze favoriete websites waar wij graag boeken of reisartikelen kopen. Gebruik je één van deze linkjes, dan ontvangen wij een kleine vergoeding en het kost jou helemaal niets extra natuurlijk! Jij blij, wij blij 🙂
Reisexpert Esmée
Ik ben Esmée, een reislustige avonturier en co-creator van de Aap Noot Reisblog. In 2014 maakte ik mijn eerste verre reis en sindsdien heb ik het reisvirus te pakken. Er valt zoveel te ontdekken! Het liefst ga ik voor langere tijd op reis en heeft de bestemming een goede mix van strand, cultuur en natuur. Met mijn backpack op de rug ga ik weg van de gebaande paden, al sla ik de highlights ook zeker niet over. Alle tips verzamel ik voor je, hier op Aap Noot Reis!
